A Piliscsabai „Klotildliget” Községszépítő és Természetvédő Egyesület története
A társaság 1986-tól egyesületként működik Piliscsabai „Klotildliget” Községszépítő és Természetvédő Egyesület néven. A múlt század elejétől kezdve ezeknek a szerveződéseknek hasonló céljaik voltak, azaz a páratlan adottságú természeti környezet megvédése és az itt megtelepedett intézmények révén a település felemelkedésének támogatása és épített értékeinek megóvása.
Az Egyesület tagja lett a Város- és Faluvédők Szövetségének és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület egyik csoportját is az Egyesület alkotta. 1985-ben Széchenyi István Emlékplakettel tüntették ki és az eltelt évek során öt vezetőségi tagja Podmaniczky díjban részesült. Név szerint és időrendi sorrendben: Csíky Gábor, Malomvízi Schuszter Ödön, Plestyák Károly, Rozovits Ferens és Radványi András.
Az Egyesület már kezdetekor arra törekedett, hogy a fák gondozása, a hiányok pótlása, a kártevők elleni védekezés folyamatos legyen. Ezért több száz facsemetét ültettek el, a fasorok foghíjait pótolták, az aknázó moly elleni évenkénti permetezést is megszervezték. Az Egyesület két tagja minden fakivágási kérelem elbírálásában részt vett és helyszíni vizsgálat után szakvéleményt készített. 1990-től az Egyesület kérelmére hozott megyei tanácsi rendelettel Klotildliget parkjai, fasorai és fái védelemben részesültek. A rendszerváltást követőn történt országos deregulációs eljárás /azaz a jogi túlszabályozottság csökkentése/ miatt új helyi rendelet meghozatala vált szükségessé a megyei tanácsi rendeletek hatályon kívül helyezése okán.
Az Egyesület kitartó eljárása eredményeként a korábban Piliscsaba-Alsó nevű vasúti megálló elnevezése Klotildliget névre változott, az István út és Nárcisz utca kereszteződésében – eltávolítva az oda helyezett betonhengereket – pihenőpark létesült, ahova padokat is állíttattak. A település tíz pontján hirdetőtáblákat helyeztek ki, később a megrongált táblákat újakra cseréltették ki. A Klotild téren felállított helységtábla eligazította a kirándulókat. A helyi Kálvária kétszeri újjáépítésének teljes körű megszervezése is az Egyesülethez kötődik, mint ahogyan a temetőben lévő, a II. világháború áldozatai emlékművének felállítása és a Piliscsabai Római Katolikus Templom előtt az I. világháború elesettjei emlékművének felújítása is. A temetőkertben az itt eltemetett német és orosz katonák sírját rendbe hozták, a régen eltemetettek sírköveit a temető kerítése mellett emlékül felállították.
Az Egyesület fiatal tagjai, akik cserkészek is voltak, megalakították a Társadalmi Erdei Szolgálatot. Részt vettek az évenkénti falutakarításban is, amelyet egykor az Egyesület kezdeményezett és évente részt is vett benne a település lakóival együtt.
Az egyesületi tagok 2006-ban a Fényesligeten lévő forrást kitisztították, a forrásfoglalás megtörtént ugyan így a Sumlinban is. Itt a Ferenc forrásfoglalás mellett a valamikor ott épült kápolna emlékére kőkeresztet állítottak fel.
Az egyesület tagjai kezdeményezték a református templom mellett a székely kapu felállítását, amelyhez szükséges anyagiak előteremtésére a helyi védett fasorokról és műemléki épületekről készült képeslapokat adtak ki azzal a jelszóval, hogy többek kis segítsége járulhat hozzá a közös emlékezéshez. A Klotildligeti Római Katolikus Templom kertjében felállították azt a szomszédos mezőgazdasági szakközépiskola kertjében fellelt és felújított keresztet, amely még az irgalmas rendi nővéreknek a háború előtt itt működő kórházának tetején volt. A Klotild térre szobor készült Klotild főhercegnőt ábrázolva, aki József főherceg felesége volt. Róla nevezte el József főherceg a településrészt. Jótékonykodását tanúsítja, hogy nagy kiterjedésű telkeket adományozott szociális célokra a katolikus és evangélikus egyháznak, iskolaépítés céljából pedig az angolkisasszonyok katolikus rendnek.
1990-től saját kiadású újságban számolt be az Egyesület a helyi eseményekről. 2005-ben adták ki az Egyesület támogatásával a Piliscsaba látnivalói című, a Tájak, Korok, Múzeumok sorozat kiadványát. 2006-ban terveztették meg Klotildliget címerét, amelyet azóta is használnak és elkészíttették Klotildliget zászlóját is. Az egyesületi tagok részt vettek a Klotildligeti Egyházzenei Napok megrendezésében és a mai napig a Klotild napi ünnepségek lebonyolításában is segítenek. 1994-ben indult a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának oktatása a volt katonai laktanya helyén. Az egyetemi megnyitó ünnepség előkészületeiből is aktívan kivették a tagok a részüket.